neděle 8. února 2015

Tulipány......


Každý týden si kupuji čerstvé květiny, abych dodala našemu domovu kousíček jarní nálady.
Tentokrát vyhrály tulipány...Víte, že ....

....Je známo přibližně 100 až 150 druhů tulipánů. Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru. Odtud se květina rozšířila (pravděpodobně obchodními karavanami) do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska na východě. 
Poprvé se tulipány v Evropě objevily roku 1554 ve Vídni za vlády Ferdinanda I. Habsburského. Podle jiných zdrojů se však v polovině 16. století objevily nejprve v Praze (v Jelením příkopu na Pražském hradě) a až odtud se dostaly do Vídně a díky botanikovi Charlesi de L´Eclusi do nizozemského Leidenu, kde byly zasazeny do tamní nově založené univerzitní zahrady.
Tam se začaly tulipány pěstovat a staly se velmi populární. Bohatí měšťané byli ochotni za cibulku zvláštní odrůdy tulipánu platit i zlatem. Cena tulipánů v Nizozemsku prudce rostla. Tulipánové šílenství vyvrcholilo v únoru 1637, kdy nastal krach na komoditní burze. Hodně milovníků tulipánů tehdy zkrachovalo. Turci dodnes říkají tulipánům „lalei“. Jméno tulipán, které se používá na západě, vzniklo omylem. V 16. století napsal rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána dopis svému císaři, ve kterém mu referoval o tom, jak si tuto rostlinu Turci oblíbili. Jejich květ popsal jako vzhůru nohama obrácený turecký čepec – tedy turban neboli tuliban. Vznikla tak zkomolenina slova a změna názvu na tulipán.
zdroj : Wikipedie10 komentářů:

 1. Jani, moc děkuji za poučení a krásné fotky a přeji hezkou neděli, Helena

  OdpovědětSmazat
 2. JANI, NÁDHERNÉ TULIPÁNY, NAVÍC ÚŽASNĚ NAFOCENÉ..KRÁSNOU NEDĚLI INKA

  OdpovědětSmazat
 3. Jani, děkuji za velmi užitečné informace. A navíc tak krásné fotografie... Přeji Ti krásnou neděli a celý nadcházející týden! Jola

  OdpovědětSmazat
 4. JAni jsou nádherné a patří mezi mé oblíbené :-) zažila jsem v Holandsku tulipánovou burzu a tulipanový trh- to bylo něco :-)))) Eva

  OdpovědětSmazat
 5. Milá Jani! Máš opět nádherné fotky! A tulipány jsou kouzelné. Taky je miluji. Sice nekupuji kytičky denně, ale jakmile odkvetou, koupím hned další kytičku až dvě, aby byla pěkně plná váza :-) Letos už jsme jich měli požehnaně, ale kdo by prostě odolal. Příjemný večer! Radka

  OdpovědětSmazat
 6. Těm krásným modrým hrníčkům jsem také neodolala a čtyři koupila na ranní čajíček :-)

  OdpovědětSmazat
 7. Nádhera Jani, letos jsem tulipány ještě neměla, budu to muset napravit. Hezký večer, Jana

  OdpovědětSmazat
 8. Óóó ano, dělám totéž a kupuji tulipány jak jen to jde. Tajně totiž doufám, že tím přivolám jaro :-) Báječné dny přeji.

  OdpovědětSmazat
 9. Nádherné tulipány a to aranžma je moc hezké Měj se hezky

  OdpovědětSmazat
 10. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Připojte se k úspěchu Spojte se s více než 4 miliony investorů a obchodníků ze 170 zemí

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětSmazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...